Особлива дитина в школі: що необхідно знати

13.08.2020

Готуємо дитину з аутизмом до школи

Продовжуючи серію публікацій, які допоможуть батькам у підготовці особливої дитини до садочка та школи, ми підготували матеріали з найважливішими порадами від засновниці МГО «Фонд допомоги дітям з синдромом аутизму «Дитина з майбутнім», консула «Аутизм-Європа» і мами дитини з аутизмом Інни Сергієнко, а також директорки з розвитку МГО «Дитина з майбутнім» Ірини Сергієнко.

Навіть якщо особлива дитина відвідувала дошкільний заклад перед тим, як піти в перший клас, батьки мають розуміти, що доведеться постійно тримати ситуацію на контролі. По-перше, максимально обговорювати зі своїм сином чи дочкою всі можливі шкільні ситуації. По-друге, постійно взаємодіяти з педагогами. Тільки спільні зусилля можуть дати хороший результат.

Заняття мають приносити користь

Якщо особлива дитина пішла до школи, важливо, щоб її відвідування давало їй користь, адже є діти зі складними комплексними порушеннями, які не можуть сприймати інформацію у великих класах. Якщо завдання батьків полягає тільки в тому, щоб дитина перебувала серед школярів, тоді такий варіант підходить. Але якщо йдеться про освіту, треба бути впевненим на всі сто відсотків у користі шкільних занять. Є діти, для яких найкращий варіант - це спецклас у звичайній школі, де навчаються лише 5-6 учнів. Вони займаються окремо, але прикріплені до конкретного класу. Туди вони можуть приходити на деякі уроки, і то на невеликий час. Якщо їх планують ввести згодом у клас, то такий час перебування на уроках постійно збільшують, доки дитина не звикне. Особливі діти можуть брати участь у різних заходах разом зі своїм класом. Але завдання педагогів - підібрати для них таку роль, яка б не завдавала незручностей ні їм, ні оточенню.

«Я вважаю, що спецшколи скасовувати не можна, тому що є діти, в навчанні яких буде прогрес тільки в таких закладах. Бути в інклюзії вони не можуть з різних причин», - упевнена Інна Сергієнко.

Полегшена програма для особливих дітей

В Україні немає посібників з полегшеними текстами для особливих дітей. А вони їм часто дуже потрібні. Наприклад, каже Інна Сергієнко, в системі навчання Великої Британії у дітей є вибір предметів, які вони вивчатимуть докладніше. «Якщо ти не збираєшся бути хіміком, у тебе теж буде курс хімії, але полегшений - на побутовому рівні, без формул. І це все в одному підручнику з програмою для поглибленого вивчення предмета», - наводить приклад консул. В Україні такої системи поки що немає. А це дуже потрібно для багатьох дітей, тим більше для особливих. Хоча, з іншого боку, є аутисти, яким простіше даються формули. Це вже індивідуальні особливості.

Поведінка дитини не має заважати однокласникам

У школі поведінка особливої дитини не має заважати її однокласникам навчатися. Діти з аутизмом схильні до високого ризику тривожності, тому в стресовий для них момент можуть «зірватися». Для того щоб це не впливало на оточення, необхідно розповісти про це вчителю і домовитися з ним про підтримку. Якщо дитина ходить дошколи сама, їй можна дозволити виходити в коридор у критичний для неї момент або йти в якесь інше приміщення і там опанувати стрес. Але вона не має переривати навчальний процес інших дітей. Якщо ж є супроводжувач, то саме він повинен розуміти, коли дитина перебуває на межі зриву, і мати алгоритм дій на цей випадок. Також він може використовувати певні пристосування, наприклад шкалу з позначками «Я голодний», «Я злий», «Я втомився», за допомогою якої дитина може повідомити про свій стан. Також повинен допомагати асистент вчителя, особливо якщо немає супроводжувача.

Батькам, у свою чергу, варто поспілкуватися зі шкільною медсестрою та психологом, щоб ті в будь-який момент могли прийти дитині на допомогу.

«Насправді інформування класу про те, що в дитини аутизм, має бути рішенням і її самої, і її батьків, тому що є функціональні аутисти, які незначно відрізняються своєю поведінкою від інших дітей», - підкреслює Ірина Сергієнко.

Стати частиною колективу

Дитині з аутизмом важливо розповісти про різні ситуації, з якими вона стикнеться у школі, щоб вона була до них готова. Це соціальні історії. Крім того, їй необхідно пояснити ті речі, які, можливо, нейротиповій дитині не треба пояснювати. Наприклад, дітей з аутизмом потрібно вчити не бути ябедою. Це насправді дуже важливо. Причина в тому, що особливі діти дуже правильні і не вміють брехати, і якщо вчитель запитає про якусь ситуацію, де необхідно знайти винного, дитина з аутизмом розповість усю правду або навіть покаже, хто це зробив. Такі дії викличуть негатив з боку інших дітей. Тому необхідно пояснити особливій дитині, що в деяких випадках краще збрехати або промовчати. До речі, варто також попросити вчителя не заохочувати ябедництво.

Ще один важливий момент: коли педагоги сварять за щось дітей, то часто звертаються до всього класу. Для дитини з аутизмом це велика проблема, адже вона завжди все сприймає на свою адресу, а це додатковий стрес. Варто пояснити їй: якщо вона нічого поганого не зробила, то такі слова не стосуються її особисто. Це ті моменти, які допоможуть дитині стати частиною дитячого колективу і не перетворитися на об'єкт булінгу.

Як готуватися батькам

Дитину, з якою до цього спеціально не займалися, не бажано віддавати відразу в інклюзію. Вона має бути до неї готовою. Бажано, щоб дитина до цього відвідувала корекційний центр або спеціальний дитячий садок, де б фахівці працювали з нею та готували її до навчання у школі.

Якщо батьки хочуть, щоб у школі, куди піде їхня дитина, було створено інклюзивний клас, вирішувати це питання необхідно заздалегідь - ще на початку року. «Будьте готові, що доведеться пройти багато бюрократичних етапів. Наприклад, тестування, отримання направлення тощо. Коли все буде готово, з бюджету мають виділити гроші на організацію навчального простору для дитини», - розповідає Інна Сергієнко. Але треба пам'ятати, що в нашій країні зараз немає можливості робити маленькі інклюзивні класи, як це належить.

Пам'ятати про супроводжувача

Бажано, щоб у дитини був супроводжувач (тьютор), принаймні на перший час. Це можуть бути і терапевти, і інші люди, яких найняли батьки, або навіть мама чи тато. «Наразі така людина державою і законами в Україні передбачена, але грошей на супроводжувача з бюджету не виділяють. Утім, ми працюємо над тим, щоб у майбутньому виправити цю ситуацію», - каже Інна Сергієнко.

Крім того, є асистент вчителя, який також обов'язково повинен бути в інклюзивному класі. Якщо дитина відвідує школу без супроводжувача, цю функцію має виконувати асистент. Але, на жаль, дуже часто людину такої професії треба ще вчити, як поводитися з особливими дітьми. «Я б рекомендувала батькам контролювати тьютора. Тому що, наприклад, він може виконувати домашні завдання замість дитини. Батьки про це не знають і вважають, що все гаразд. А тьютор намагається таким чином показати, як добре він працює. Проте дитині це на користь не піде. Вона всього має навчитися сама», - говорить Інна Сергієнко.

Перевіряємо сенсорику

На важливість сенсорики у підготовці до школи звертає увагу Ірина Сергієнко. «Якщо дитина не витримує гучних звуків, різких шумів, світла і легко перенавантажується, то до школи її ще треба готувати, - розповідає вона. - Велика кількість дітей, нове приміщення і незрозумілі правила обернуться для неї стресом. Навчання в такому випадку відійде на другий план або ж взагалі не матиме жодного ефекту. Треба виділити час, щоб дитина звикла до нового для неї оточення і навчилася з ним справлятися».

Щоб зрозуміти, чи є ваша дитина сенсориком, зверніть увагу на те, як вона реагує на зовнішні подразники: шум, світло, запах, дотик тощо. Якщо дитина закриває вуха, її швидко починає нудити, коли вона знімає одяг, то потрібно працювати над сенсорною інтеграцією. Іноді варто також адаптуватися під проблеми дитини, наприклад прибирати бирки з одягу і мати навушники для гучного середовища.

Витримати навантаження

Важливо бачити, наскільки дитина в змозі витримувати навантаження. Адже в неї можуть бути сенсорні чи інші особливості, які не дають їй змоги відразу увесь час перебувати у школі, тим більше у звичайному класі з тридцятьма учнями. Тоді треба збільшувати це навантаження і вводити дитину в клас поступово.

Висидіти цілий урок

Важливо звернути увагу на поведінку і комунікацію дитини. Вона має бути в змозі висидіти 40-45 хвилин і вміти звернутися до інших людей (вчителя чи дітей), якщо вона чогось хоче. Якщо хлопчик чи дівчинка не вміють усього цього, з ними має бути супроводжувач. Крім того, можна домовитися зі вчителькою, щоб дитина з аутизмом могла, наприклад, вийти посеред уроку, якщо почувається зле, або придумати якісь інші варіанти й умови, які допоможуть їй впоратися зі своїми потребами. Є також діти, які приймають ліки, щоб погасити свою гіперактивність.

Соціалізація дитини

Важливо, щоб дитина навчилася спілкуватися з іншими дітьми. Щоб підготувати її до цього, дитину потрібно водити, наприклад, на ігровий майданчик. Спочатку знаходити спільну мову з іншими допомагають батьки. Вони можуть гальмувати її агресію, підказувати, що і як сказати. І так доти, доки дитина не зрозуміє, як це робити самостійно.

Знайомство зі школою

Не допускайте, щоб дитина з аутизмом вперше побачила школу тільки тоді, коли починається навчання. Аутиста потрібно заздалегідь ознайомити з новим місцем.

Дитину слід уперше повести до школи тоді, коли інші діти на канікулах. Покажіть їй коридори і кабінети, щоб вона почала звикати до цієї атмосфери. Вдруге влаштуйте таку екскурсію, коли інші діти будуть у школі. Вона має побачити, як гасають коридорами старшокласники, відчути, що таке перерва. При цьому важливо пояснювати дитині, де вона і що тут зараз відбувається.

Кількість таких ознайомчих походів залежить від рівня розвитку дитини. Бажано також показувати їй відео, де розповідають, як влаштована система школи. Але ваша дитина має зрозуміти не тільки те, чим займаються в школі, а й для чого їй це потрібно.

Соціальні історії та правила в сім'ї

За допомогою соціальних історій дитині з аутизмом пояснюють і дають алгоритми того, як вона має поводитися. З такою дитиною необхідно все обговорювати.

Важливим моментом також є правила в сім'ї. Батькам варто підтримувати спілкування з дитиною і привчати її до комунікабельності, заохочувати до розмов, вчити показувати жестами або картками, чого вона хоче. Адже якщо сім'я вгадує її бажання відразу, без її найменшого зусилля, то вона звикає, що її всі розуміють без слів, без жестів і без зусиль. У такому разі до соціалізації в аутиста немає мотивації.

Особливий учень: як підготувати дітей і педагогів до дитини з аутизмом у класі

Для того щоб особлива дитина успішно навчалася у школі, до цього треба підготувати не тільки дитину, а й її однокласників та їхніх батьків. Незважаючи на те що в Україні зараз вже більше інформації про аутизм, часто про нього не знають навіть педагоги (або знають, але дуже поверхово). Тому додаткова інформація, а також практичні поради потрібні і їм.

Спілкування і спеціальна лекція

Учитель має багато читати і відвідувати тематичні тренінги, дізнаватися, що таке аутизм і в чому його особливості. Такі лекції на прохання навчальних закладів часто проводить МГО «Дитина з майбутнім». «Але, - каже Інна Сергієнко, - школи можуть попросити провести тренінг і місцеві організації. Часто подібні створюють батьки особливих дітей. Вони зможуть детально розповісти про аутизм».

За можливості педагогові слід зустрітися з фахівцем, який раніше займався дитиною, та отримати необхідні матеріали. Потрібно зібрати і передати інформацію про те, що дитина вміє, на що вона реагує, яких навичок набула, що її дратує і може вивести з себе, що заспокоює тощо. Такі документи дошкільний заклад має передати до школи. Але в нас цей процес наразі офіційно не налагоджений, тому тут надія тільки на ініціативу зацікавлених осіб.

Постійно спілкуватися необхідно і з батьками, адже вони можуть дати повнішу інформацію про дитину, відповісти на запитання вчителів. Крім того, мама або тато мають хоча б на першому етапі щодня приходити в школу і цікавитися, які успіхи в їхнього сина чи дочки. Зі свого боку вчитель або директор школи можуть ініціювати спеціальну лекцію для всіх педагогів, запросивши для цього в школу фахівця з питань аутизму. Вона буде корисною і для педагогів, і для звичайних дітей, і для батьків.

«У мене був випадок, коли мене запросили провести ознайомчу лекцію для дітей у школі, тому що вони використовували слово «аутист» у негативному ключі - обзивали ним один одного. Після мого виступу, як розповіли мені потім у цій школі, проблема зникла», - наводить приклад Ірина Сергієнко.

У більшості педагогів, додає вона, немає необхідної підготовки щодо того, як поводитися з особливою дитиною, тому на спеціальних лекціях необхідно давати їм чіткий алгоритм дій у різних ситуаціях.

Допоможуть мультфільми і комікси про аутистів

Це дуже важливий момент. Діти мають зрозуміти, що їхній однокласник особливий, але з ним можна спілкуватися, інакше дитина може стати об'єктом цькування. Найкращий спосіб пояснити дітям, що таке аутизм, - це соціальні історії. І йдеться не лише про усні розповіді. Часто взаємини особливої дитини з однокласниками стають сюжетом мультфільмів чи коміксів. Останні дуже популярні у Великій Британії.

Матеріали взяті з журналу "Аутизм сьогодні" (серпень 2019 р.)

© 2019 Берегівський районний ІРЦ
Створено за допомогою Webnode
Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати